
Discuții la Bruxelles privind viitorul fermierilor – Care sunt subiectele URGENTE

Luni și marți, 9 și 10 decembrie 2024, la Bruxelles, are loc Consiliul AgriFish care reunește miniștri sau reprezentanții ministerelor agriculturii din statele membre UE, pentru a discuta subiectele de interes privind viitorul sectorului agricol și piscicol din Uniunea Europeană. Din partea României participă secretatul de stat Violeta Mușat, informează Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR), într-un comunicat de presă.
Punctele importante de pe ordinea de zi a reuniunii vizează: posibilitățile de pescuit pentru 2025 în Oceanul Atlantic, Marea Nordului, Marea Mediterană și Marea Neagră, gestionarea stocurilor de pește ale UE, oportunitățile oferite de bioeconomie pentru promovarea unei Europe mai durabile, mai competitive și mai reziliente și stimularea zonelor rurale, protecția animalelor în timpul transportului, materialul de reproducere a plantelor și cel forestier de reproducere, un cadru de monitorizare a pădurilor.
Consiliul va urmări atingerea unui acord politic cu privire la două propuneri ale Comisiei pe tema posibilităților de pescuit. Acestea se referă la propunerea privind posibilitățile de pescuit în Oceanul Atlantic și Marea Nordului pentru 2025 și, în cazul anumitor stocuri, și pentru 2026 și propunerea referitoare la posibilitățile de pescuit pentru 2025 în Marea Mediterană și Marea Neagră.
Miniștrii agriculturii vor desfășura o dezbatere publică de orientare privind viitoare oportunități pentru bioeconomie.
Consiliul va informa noul comisar pentru agricultură și sectorul alimentar cu privire la rezultatul discuțiilor care au avut loc în octombrie cu privire la o politică agricolă comună post-2027 orientată spre fermieri și la concluziile aferente ale președinției. În acest context, România va reitera necesitatea ca Politica Agricolă Comună post-2027 să fie echitabilă, adaptată realităților curente și capabilă să contribuie la coeziunea și securitatea Uniunii.
În cadrul unei sesiuni publice, președinția va informa Consiliul cu privire la progresele înregistrate referitor la propunerea privind protecția animalelor în timpul transportului.
Tot pe parcursul unei sesiuni publice, președinția va furniza Consiliului rapoarte referitoare la progresele înregistrate cu privire la lucrările desfășurate referitor la propunerile privind materialul de reproducere a plantelor și cel forestier de reproducere.
Printre punctele de pe ordinea de zi de la rubrica „Diverse”, președinția ungară va oferi Consiliului în mod public informații cu privire la:
- stadiul propunerii privind noile tehnici genomice
- lucrările în domeniul veterinar desfășurate în timpul președinției ungare
- rezultatul unei conferințe privind apicultura.
Ionuț Fîntînă
NOTĂ Imaginile folosite au caracter ilustrativ. Unele sunt preluate de pe internet si pot sa nu se identifice cu momentul sau subiectul ori sa nu reflecte exact realitatea articolului.
ATENȚIE! Orice comentariu trebuie aprobat de un moderator, de aceea pot apărea întârzieri în publicarea lor. Ne rezervăm dreptul de a respinge sau a șterge parțial acele comentarii care nu respectă o conduită civilizată sau sunt contrare normelor legale de comunicare în spațiul public.






























