
Ce spune premierul Ciucă despre reluarea producției de îngrășăminte la Azomureș

În cadrul vizitei de lucru efectuate, joi, în județul Mureș, premierul Nicolae Ciucă a avut o întâlnire cu reprezentanții conducerii combinatului Azomureș în care s-a pus în discuție sprijinul Guvernului penru reluarea producției de îngrășăminte chimice.
„Acest combinat, care rămăsese singurul producător de îngrășăminte pentru agricultură din România, a oprit anul trecut producția, din cauza creșterii prețurilor la gaze naturale. Reluarea producției de îngrășăminte chimice este o prioritate pentru agricultura și securitatea alimentară a țării noastre, mai ales în actualul context generat de conflictul din Ucraina, cu efectele economice și sociale pe care acesta le-a generat. Prin lipsa acestor fertilizanți de pe piața internă, cei mai afectați au fost agricultorii care au fost nevoiți să apeleze la importuri, lucru care a dus la costuri mai mari de producție. Guvernul va sprijini eforturile de a pune în valoare capacitatea Azomureș, companie cu o producție anuală de aproximativ 1,5 milioane de tone de îngrășăminte, din care 1,1 pentru piața internă. În 2021, compania a înregistrat o cifră de afaceri netă de 2,5 miliarde de lei și un profit net de 86,6 milioane de lei, argumente solide că această fabrică are potențial important de valorificat”, a declarat Nicolae Ciucă.
Despre discuții de acest gen s-a mai tot auzit în spațiul public, însă până acum nu s-a întâmplat nimic în privința reluării producției de îngrășăminte la Azomureș, de care fermierii români au atâta nevoie. Dar, vorba aceea, speranța moare ultima…
Ciprian Voinea
NOTĂ Imaginile folosite au caracter ilustrativ. Unele sunt preluate de pe internet si pot sa nu se identifice cu momentul sau subiectul ori sa nu reflecte exact realitatea articolului.
ATENȚIE! Orice comentariu trebuie aprobat de un moderator, de aceea pot apărea întârzieri în publicarea lor. Ne rezervăm dreptul de a respinge sau a șterge parțial acele comentarii care nu respectă o conduită civilizată sau sunt contrare normelor legale de comunicare în spațiul public.






























