
OFICIAL: Câți bani a obținut România din exporturi de cereale

În primele nouă luni ale anului trecut, România a obținut aproape 3,78 miliarde euro din exporturi de cereale şi preparate pe bază de cereale, cu 41,2% mai mult decât în perioada similară din 2021, se arată în ultimele date puse la dispoziție de Institutul Naţional de Statistică (INS), citate de AGERPRES.
Martie a fost luna în care s-au înregistrat cele mai mari exporturi de cereale, acestea ridicându-se la 619,1 milioane lei.
Pe de altă parte, în perioada ianuarie-septembrie 2022, România a importat cereale şi preparate pe bază de cereale de 1,27 miliarde de euro (+23,5%), astfel că excedentul comercial pe această secţiune de produse s-a situate în primele nouă luni la circa 2,51 miliarde de euro.
Ciprian Voinea
NOTĂ Imaginile folosite au caracter ilustrativ. Unele sunt preluate de pe internet si pot sa nu se identifice cu momentul sau subiectul ori sa nu reflecte exact realitatea articolului.
ATENȚIE! Orice comentariu trebuie aprobat de un moderator, de aceea pot apărea întârzieri în publicarea lor. Ne rezervăm dreptul de a respinge sau a șterge parțial acele comentarii care nu respectă o conduită civilizată sau sunt contrare normelor legale de comunicare în spațiul public.































