Vești proaste pentru românii care se încălzesc cu lemne! Ce se pregătește pentru iarnă

lemne de foc, incalzirea pe lemne

Semnal de alarmă pentru românii care se încălzesc cu lemne de foc, din partea Asociației Forestierilor din România (ASFOR). În negocierile pentru noul pachet fiscal, coaliția de guvernare a discutat și posibilitatea renunțării la cota TVA redusă de 5% aplicată lemnului de foc și aducerea acesteia la valoarea normală, de 19%. Măsura ar fi una brutală, atrage atenția președintele ASFOR, Ciprian Muscă, dar fără un impact bugetar semnificativ.

Potrivit reprezentantului forestierilor, o astfel de măsură ar putea avea un efect exact invers față de cel scontat de guvernanți, stimulând evaziunea fiscală în domeniu.

”Din păcate, vești proaste. Guvernul României vrea să mărească TVA-ul la lemnul de foc de la 5% la 19%. E a nu știu câta încercare de a mări TVA la lemnul de foc. Ne vom opune și de această dată; așa cum de fiecare dată am avut argumente și l-am scăzut, de fiecare dată vom veni cu argumente și nu va fi crescut TVA la lemnul de foc. Este o eroare pe care statul o va face. Din creșterea TVA la lemnul de foc, statul nu strânge decât 242 milioane de lei, adică mai puțin de 0,03% din PIB. Este o măsură total contraproductivă, care nu aduce niciun beneficiu și nu face altceva decât să crească evaziunea fiscală și să crească povara pe cele 3,5 milioane de gospodării din mediul rural”, a precizat Ciprian Muscă.

Măsura ar fi cu atât mai gravă cu cât, în urmă cu câteva zile, Administrația Fondului pentru Mediu a mai luat o decizie care afectează sectorul, suspendând toate programele de finanțare, inclusiv ”Rabla pentru sobe”. În plus, în acest context dificil din punct de vedere bugetar, nu se știe nici dacă vor mai fi acordate ajutoarele pentru încălzire. 

”Noi vom susține că TVA trebuie să rămână 5%, vom susține în continuare că trebuie acordate vouchere pentru categoriile defavorizate ale populației și vom susține în continuare programul Rabla pentru sobe, un program care, din păcate, ca toate celelalte de la AFM, a fost blocat”, a mai subliniat reprezentantul ASFOR.

Picture of Ionuț Fîntînă
Ionuț Fîntînă

 NOTĂ  Imaginile folosite au caracter ilustrativ. Unele sunt preluate de pe internet si pot sa nu se identifice cu momentul sau subiectul ori sa nu reflecte exact realitatea articolului.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

 ATENȚIE!   Orice comentariu trebuie aprobat de un moderator, de aceea pot apărea întârzieri în publicarea lor. Ne rezervăm dreptul de a respinge sau a șterge parțial acele comentarii care nu respectă o conduită civilizată sau sunt contrare normelor legale de comunicare în spațiul public.

Cele mai citite în ultimele zile

PUBLICITATE

reclama CLAAS

alcedo

naturevo copfort

reclama Agricover

reclama adama

reclama gratarescu

reclama lidea

reclama sixt

reclama timac agro

reclama natur grup

reclama aisr

reclama Deltateh

reclama corteva

reclama nhr agro partners

reclama fmc

reclama prima sementi

reclama sixt

reclama sumi agro

produse MARCOSER

reclama verdon

reclama carmeuse

reclama syngenta

logo AGROPRESS

© AGRO TV 2026 | Toate drepturile rezervate | Este interzisă reproducerea integrală sau parțială, ori distribuirea conținutului, fără menționarea sursei.