După o perioadă îndelungată de vreme uscată, județul Vaslui a fost cuprins în ultimele 24 de ore de ploi consistente, aducând fermierilor locali un suflu de speranță.
Precipitațiile, deși au creat o atmosferă mohorâtă, sunt considerate o adevărată mană cerească în contextul secetei accentuate din ultimii ani.
Potrivit datelor centralizate, localitatea Rădeni a înregistrat cel mai mare volum de precipitații, atingând 56,6 litri pe metru pătrat. Cantități semnificative de apă au fost consemnate și în municipiul Vaslui (55,5 l/mp), în zona acumulării Pușcași (40 l/mp) și la Buhăiești (35,2 l/mp).
Dacă în aceste zone se poate spune că a plouat cu găleata, în contrast, zonele Roșiești și Râpa Albastră au beneficiat de cantități infime de precipitații, de doar 0,1 l/mp, evidențiind distribuția inegală a ploilor pe teritoriul județului.
Aceste precipitații sunt primite cu mare bucurie de către fermieri, care se confruntă cu dificultăți majore din cauza deficitului de apă din sol. Ploile recente ar putea contribui semnificativ la refacerea nivelului de umiditate, esențial pentru dezvoltarea culturilor agricole.
Autoritățile locale monitorizează îndeaproape situația și impactul acestor precipitații asupra agriculturii și a nivelului apelor.