Solutii de erbicidare in preemergenta la culturile de floarea-soarelui

erbicidat

Pentru a inregistra o eficacitate cat mai ridicata in combaterea buruienilor din culturile de floarea-soarelui, pot fi aplicate mai multe tratamente, in functie de speciile de buruieni existente si de dominanta acestora, atat in preemergenta cat si in postemergenta.

Din pacate rezerva de buruieni in solurile din Romania este foarte mare, si nu se poate spune ca  prin aplicare erbicidelor numai in postemergenta se poate asigura culturi foarte curate de buruieni. Renuntarea la erbicidare in preemergenta ar fi o greseala!  

Ce erbicide puteti alege pentru aceasta faza?

FRONTIER FORTE erbicid sistemic, cu eficacitate foarte buna in combaterea principalelor buruieni graminee anuale (mohorul, iarba barboasa, meisorul) si a unor importante buruieni dicotiledonate (stir, spanac salbatic). Dupa aplicare erbicidul este absorbit in special prin coleoptilul buruienilor (adica buruienile in curs de rasarire), si mai putin radiculelele buruienilor, deci acolo unde se practica agricultura conservativa erbicidul trebuie sa ajunga pe sol.  Doza recomandata  este in functie de continutul de humus din sol: 0,8-1,4  l/ha (0,8 l/ha-soluri cu 2% humus; 1,2 l/ha-soluri cu 2-3% humus; 1,4 l/ha-soluri cu >3% humus). Erbicidul se aplica  in functie de umiditatea din sol astfel:

  • In primaverile secetoase, pe soluri cu umiditate insuficienta, recomandam aplicarea erbicidului inaintea semanatului (ppi) si incorporarea imediata cu combinatorul la 3-5 cm;
  • In cazul anilor ploiosi si a solurilor cu suficienta umiditate, erbicidul (nu este volatil) se poate aplica si preemergent (la 2-3 zile dupa semanat).

De asemenea, la floarea-soarelui puteti aplica erbicidul PROMAN, erbicid cu spectru mare de combatere a  buruienilor dicotiledonate si monocotiledonate anuale, aplicat in doza de 2-3 l/ha.

Cele 2 erbicide pot fi achizitionate la un pret si mai bun in pachetul LAST FRONTIER.

In sistemul conservativ, unde pe langa resturile vegetale, pot fi si buruieni rasarite, va recomandam pe langa erbicidele FRONTIER FORTE si PROMAN, si aplicarea unui erbicid total pe baza de glifosat, asa cum este ROUNDUP EXTRA sau BARBARIAN SUPER 360 in doza de 2 l/ha.

Pentru mai multe detalii, puteti contacta specialistii ALCEDO din zona voastra – click aici.

Picture of Redacția AgroTV
Redacția AgroTV

 NOTĂ  Imaginile folosite au caracter ilustrativ. Unele sunt preluate de pe internet si pot sa nu se identifice cu momentul sau subiectul ori sa nu reflecte exact realitatea articolului.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

 ATENȚIE!   Orice comentariu trebuie aprobat de un moderator, de aceea pot apărea întârzieri în publicarea lor. Ne rezervăm dreptul de a respinge sau a șterge parțial acele comentarii care nu respectă o conduită civilizată sau sunt contrare normelor legale de comunicare în spațiul public.

Cele mai citite în ultimele zile

PUBLICITATE

  • Banner KWS

  • © AGRO TV 2025 | Toate drepturile rezervate | Este interzisă reproducerea integrală sau parțială, ori distribuirea conținutului, fără menționarea sursei.