S-a mutat patria porumbului? Cifrele îngrijorătoare pentru fermierii români

recolta porumb Marian Popa

Condițiile pentru cultivarea culturii de porumb sunt din ce în ce mai vitrege în România, lucru care se vede și în cifrele înregistrate de fermierii români pe parcursul ultimilor ani. Suprafețele cultivate vor ajunge anul acesta la un nivel infim comparativ cu sezoanele precedente, ceea ce s-ar putea reflecta și în volumele de marfă trimise în afara țării, chiar dacă cifrele în acest sens n-au fost deloc strălucite nici anul trecut.

Potrivit datelor publicate de AGRI Column, în sezonul comercial 2024-2025, care a început la 1 iulie, România a exportat doar 370.000 de tone de porumb. Astfel, cel puțin până în acest moment, țara noastră a fost lăsată în urmă de Polonia, care e pe primul loc la exporturile de porumb din Uniunea Europeană în acest sezon.

Totuși, dacă porumbul a generat mari probleme, România compensează prin comerțul cu celelalte tipuri de cereale. În ceea ce privește grâul, România se află deja la un nivel de export de peste 3,3 milioane de tone, aproape dublu față de Lituania, țară aflată pe locul doi în clasament. Situația stă cel puțin la fel de bine și la orz, unde România a exportat peste 1,4 milioane de tone, triplu față de locul doi reprezentat de Franța.

Despre problemele porumbului românesc a vorbit mai pe larg Cezar Gheorghe, expert în piețele de mărfuri agricole, la AGRO TV, într-o analiză care poate fi citită aici: Unde se mai face porumb în România? Suprafețele s-au redus dramatic

Picture of Ionuț Fîntînă
Ionuț Fîntînă

 NOTĂ  Imaginile folosite au caracter ilustrativ. Unele sunt preluate de pe internet si pot sa nu se identifice cu momentul sau subiectul ori sa nu reflecte exact realitatea articolului.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

 ATENȚIE!  orice comentariu trebuie aprobat de un moderator, de aceea pot apărea întârzieri în publicarea lor. Ne rezervăm dreptul de a respinge sau a șterge parțial acele comentarii care nu respectă o conduită civilizată sau sunt contrare normelor legale de comunicare în spațiul public.

Cele mai citite în ultimele zile

PUBLICITATE

  • Banner KWS

  • © AGRO TV 2025 | Toate drepturile rezervate | Este interzisă reproducerea integrală sau parțială, ori distribuirea conținutului, fără menționarea sursei.