Cel mai mare crescător de ovine din România, Dumitru Andreșoi, a fost eliberat din arest după ce a plătit o cauțiune de 100.000 de euro, însă rămâne sub control judiciar timp de 60 de zile. Acesta fusese reținut la sfârșitul lunii octombrie pentru o presupusă fraudă de peste 11,2 milioane de lei, adică 2,2 milioane de euro.
”Regele oierilor” fusese arestat preventiv timp de 30 de zile, în timp ce celelalte două persoane implicate în schema de fraudare – Veronica Topor, director general adjunct al APIA Hunedoara și Marius Szabo, șef Serviciu Autorizare Plăți în cadrul APIA Hunedoara – primiseră măsura de arest la domiciliu. Acum, toți trei se află sub măsura de control judiciar. Cei doi angajați ai APIA au fost suspendați din funcții și nu vor mai putea „să exercite o funcție publică de conducere în cadrul APIA”, informează publicația Mesagerul Hunedorean.
Potrivit surselor judiciare, Andreșoi, alături de cei doi membri din conducerea APIA Hunedoara, ar fi orchestrat un mecanism complex de obținere ilegală de subvenții, între 2018 și 2023, prin încheierea unor contracte de arendă pentru terenuri din județele Hunedoara, Arad, Timiș, Harghita, Covasna, Vâlcea, Brașov și Cluj.
Multe dintre terenurile pentru care Andreșoi încasa subvenții consistente erau, de fapt, terenuri împădurite și neeligibile pentru subvențiile destinate pășunilor. Ancheta a relevat că 85% din suprafețele declarate la APIA nu se potriveau cu cele arendate oficial, însă APIA Hunedoara ar fi aprobat subvențiile pentru aceste suprafețe timp de ani de zile.
Potrivit publicației locale, Dumitru Andreșoi depusese și anul acesta documentele pentru a obține alte 8 milioane de lei din subvenții, însă procurorii au blocat plata, din cauza suspiciunilor de fraudă.