Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR), prin intermediul grupurilor de acțiune locală (GAL) din fiecare zonă a țării, va derula numeroase linii de finanțare în perioada următoare, pentru antreprenorii din mediul rural. Aceștia vor putea accesa finanțări de până la 70.000 de euro, în funcție de strategia fiecărui GAL, pentru afacerile din satele românești.
Astfel, MADR a transformat câteva dintre fostele măsuri non-agricole de la AFIR în linii de finanțare prin GAL-uri, pentru a permite fiecărei comunități să se dezvolte în funcție de propriile nevoi.
”Prin intermediul GAL-urilor sunt mai multe intervenții sau măsuri pe care le cunoaștem la nivelul AFIR. În special, oamenii sunt foarte interesați de acele investiții în sectorul non-agricol, care în trecut avea corespondent în 6.2 din PNDR. Acum s-a mutat la nivelul GAL-ului. Investiții care se pot face fără cofinanțare, sumă forfetară cu un ajutor de cel mult 70.000 de euro, dar și aici este o diferență, pentru că GAL-urile au libertatea de a-și stabili care este bugetul pe care îl alocă la nivelul sesiunii, dar și care este suma pe care o alocă pentru fiecare proiect.
Am observat și GAL-uri cu 70.000 de euro, dar și GAL-uri care acordă 20.000 de euro sau 50.000 de euro. Sumele forfetare sunt diferite, suma maximă este diferită, caledarele și termenele de depunere sunt diferite. Putem să vorbim de condiții general valabile, dar nu putem pregăti un proiect pe condiții generale, ci trebuie să mergem pe ghidurile specifice care vor fi publicate de acum înainte”, a precizat Marian Dumitrache, consultant pentru accesarea fondurilor europene, la AGRO TV.
Fermierii și antreprenorii care vor să acceseze aceste finanțările de la MADR trebuie, în primul rând, să ia legătura cu GAL-ul de care aparțin, astfel încât să știe exact ce sume vor fi disponibile și când se vor lansa apelurile de proiecte.
”Primul pas pe care ar trebui să-l facă cineva care urmărește o investiție prin GAL este, evident, să verifice care este GAL-ul de care aparține, comuna unde vrea să facă afacerea respectivă, să se informeze la nivel general despre condiții, dar să vadă și ghidul și condițiile specifice care se vor aplica la acel moment. Apoi, să înființele o firmă, PFA sau SRL, să rezolve problema terenului sau a imobilului în care afacerea va funcționa, să depună cererea și să se gândească foarte bine la condițiile pe care și le asumă, pentru că dacă unele condiții se referă la situația actuală, altele se referă la obligații pentru viitor. Astfel, putem să fim în situația în care câștigăm proiectul, dar apoi va fi foarte greu de implementat și ajungem în situația pe care am văzut-o în ultimele luni, în care beneficiari ai AFIR din ultimii ani au ajuns să-și producă singuri documente fiscale, în așa fel încât să dovedească că și-au atins obiectivele fixate în proiecte”, a mai explicat Marian Dumitrache.