
Animale tăiate în condiții INFECTE și carne vândută ilegal – Descoperirea șocantă făcută de polițiști

Un bărbat de 44 de ani, din comuna Poiana Lacului, județul Argeș, care comercializa carne de vită obținută în urma sacrificării ilegale, în condiții insalubre, pe care ulterior o oferea spre vânzare către un agent economic de pe raza orașului Mioveni, a fost prins în flagrant de polițiștii argeșeni.
Acesta cumpăra animale la preț mic, le sacrifica în condiții improprii și apoi le comercializa fără a deține documentele necesare. La momentul depistării, cel în cauză deținea, în vederea comercializării, cantitatea de 256 kg de carne de vită, având totodată asupra sa suma de peste 11.000 de lei.
”După efectuarea depistării în flagrant, a fost efectuată o percheziție domiciliară la locuința celui în cauză, fiind descoperite amenajări și ustensile specifice sacrificări de animale mari, precum și resturi de animale. De asemenea, împreună cu reprezentanții DSVSA Argeș, DSP Argeș și ai Gărzii Naționale de Mediu, au fost efectuate verificări și în proximitatea locuinței, rezultând că de la locul amenajat pentru sacrificarea de animale, erau deversate pe sol ape uzate, sânge și alte deșeuri de animale”, a precizat Florin Popa, purtător de cuvânt IPJ Argeș.
Carnea găsită la fața locului a fost confiscată, urmând să fie neutralizată, iar suma de 11.000 de lei a fost reținută. Totodată, bărbatul a primit mai multe amenzi: 3.000 de lei pentru transportul neautorizat de produse din carne fără proveniență legală, 40.000 de lei pentru sacrificarea în locuri neautorizate. Și agentul economic cu care colabora acesta a fost sancționat cu 12.000 de lei.
Elena Picu
NOTĂ Imaginile folosite au caracter ilustrativ. Unele sunt preluate de pe internet si pot sa nu se identifice cu momentul sau subiectul ori sa nu reflecte exact realitatea articolului.
ATENȚIE! Orice comentariu trebuie aprobat de un moderator, de aceea pot apărea întârzieri în publicarea lor. Ne rezervăm dreptul de a respinge sau a șterge parțial acele comentarii care nu respectă o conduită civilizată sau sunt contrare normelor legale de comunicare în spațiul public.






























