Avertizări meteo de ninsori și viscol în 32 de județe!

meteo

Potrivit avertizărilor meteo publicate de Administrația Națională de Meteorologie (ANM), iarna nu ne mai lasă de Bobotează fără viscol și ninsori, în aproape toată țara (vezi harta).

Astfel, în intervalul 5 ianuarie, ora 10:00 – 6 ianuarie, ora 10:00, este în vigoare o avertizare meteo Cod galben potrivit căreia, pe parcursul zilei de luni, vor predomina ninsorile în zonele de munte, iar în Banat, Crișana, Maramureș, Transilvania, Moldova, nordul Olteniei și în nord-estul Munteniei, la început vor fi ninsori și lapoviță, apoi precipitații mixte – ploi, lapoviță și pe arii restrânse ninsori – ce vor favoriza local depuneri de polei și formarea de ghețuș.

Potrivit meteorologilor, se vor acumula 10-20 l/mp și local se va depune strat de zăpadă, la munte de 10-20 cm, iar în zonele joase de relief, la începutul intervalului se va depune un strat nou, în general de 3-10 cm.

La munte, vântul va avea intensificări cu viteze de 50-70 km/h, iar la altitudini de peste 1700 m, de 70-85 km/h. Temporar, ninsoarea va fi viscolită și vizibilitatea scăzută.

Tot în intervalul 5 ianuarie, ora 10:00 – 6 ianuarie, ora 10:00, este în vigoare o avertizare meteo Cod portocaliu potrivit căreia, în zona de munte a județelor Caraș-Severin, Mehedinți, Gorj și Hunedoara, îndeosebi la altitudini de peste 1400 m, va continua să ningă temporar abundent, iar stratul de zăpadă nou depus va fi de 20-30 cm (echivalent în apă de 20-30 l/mp). În zona înaltă vor fi rafale de 80-90 km/h, va fi viscol puternic și vizibilitate redusă.

Avertizări meteo de ninsori și viscol în 32 de județe! Meteo meteo
Sursa: ANM
Picture of Ciprian Voinea
Ciprian Voinea

 NOTĂ  Imaginile folosite au caracter ilustrativ. Unele sunt preluate de pe internet si pot sa nu se identifice cu momentul sau subiectul ori sa nu reflecte exact realitatea articolului.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

 ATENȚIE!   Orice comentariu trebuie aprobat de un moderator, de aceea pot apărea întârzieri în publicarea lor. Ne rezervăm dreptul de a respinge sau a șterge parțial acele comentarii care nu respectă o conduită civilizată sau sunt contrare normelor legale de comunicare în spațiul public.

Cele mai citite în ultimele zile

PUBLICITATE

reclama CLAAS

alcedo

nexur naturevo

reclama adama

reclama kws

captiv concept

reclama Agroest Muntenia

reclama upl

reclama vista bank

reclama sixt

reclama timac agro

reclama natur grup

reclama Deltateh

reclama corteva

reclama nhr agro partners

reclama fmc

reclama prima sementi

reclama sixt

reclama sumi agro

produse MARCOSER

reclama verdon

reclama carmeuse

reclama syngenta

logo AGROPRESS

© AGRO TV 2026 | Toate drepturile rezervate | Este interzisă reproducerea integrală sau parțială, ori distribuirea conținutului, fără menționarea sursei.