
VIDEO Tăierile de rodire și formarea coroanei la măr, păr și alți pomi fructiferi


Pe parcursul vieții unei livezi, în coroana pomilor se produc diferite modificări. În acest context, tăierile urmăresc mai multe scopuri – întreținerea structurii coroanei și reglarea fructificării, în așa fel încât să se obțină producții mari în fiecare an și pe o perioadă cât mai lungă. Florin Stănică, profesor universitar la Facultatea de Horticultură a USAMV București, va prezintă în materialul video de mai jos cum se realizează tăierile de rodire și formarea coroanei la măr, păr și alte specii de pomi fructiferi.

Florentin Iuga
NOTĂ Imaginile folosite au caracter ilustrativ. Unele sunt preluate de pe internet si pot sa nu se identifice cu momentul sau subiectul ori sa nu reflecte exact realitatea articolului.
ATENȚIE! Orice comentariu trebuie aprobat de un moderator, de aceea pot apărea întârzieri în publicarea lor. Ne rezervăm dreptul de a respinge sau a șterge parțial acele comentarii care nu respectă o conduită civilizată sau sunt contrare normelor legale de comunicare în spațiul public.






























