UN AJUTOR INESTIMABIL PENTRU AGRICULTURA NATIONALA, SISTEMELE DE IRIGATIE, SUNT PUSE TREPTAT IN FUNCTIUNE

Miercuri, 30 mai, ora 10:00, va fi  pusă în funcțiune stația SRP5 Haret din Amenajarea complexă Rugineşti – Pufeşti – Panciu, care va iriga culturile cu apă din canalul Siret-Bărăgan. Amenajarea Complexă Rugineşti – Pufeşti – Panciu face parte din planul de amenajare hidroameliorativă a spaţiului Siret – Bărăgan, având ca sursă de apă b Canalul Magistral Siret – Bărăgan.

 Staţia de repompare SRP 5 Haret, este situată pe partea dreaptă a drumului naţional DN2 (E85) pe direcţia Focşani – Adjud şi asigură nivel de apă pentru două canale CD 4 şi CD7 prin preluarea apei direct din Canalul Siret – Bărăgan fiind amplasată la Km 5+200.

Primul ministru Viorica Dancila va veni insotita de ministrul agriculturii Petre Daea, pentru a fi prezenti la acest important eveniment. Si reporterii AgroTv vor fi la fata locului, de unde va vor relata despre actiunea de repornire a statiei de pompare.

Picture of Florentin Iuga
Florentin Iuga

 NOTĂ  Imaginile folosite au caracter ilustrativ. Unele sunt preluate de pe internet si pot sa nu se identifice cu momentul sau subiectul ori sa nu reflecte exact realitatea articolului.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

 ATENȚIE!   Orice comentariu trebuie aprobat de un moderator, de aceea pot apărea întârzieri în publicarea lor. Ne rezervăm dreptul de a respinge sau a șterge parțial acele comentarii care nu respectă o conduită civilizată sau sunt contrare normelor legale de comunicare în spațiul public.

Cele mai citite în ultimele zile

PUBLICITATE

reclama CLAAS

alcedo

naturevo copfort

reclama Agricover

reclama adama

reclama gratarescu

reclama lidea

reclama sixt

reclama timac agro

reclama natur grup

reclama aisr

reclama Deltateh

reclama corteva

reclama nhr agro partners

reclama fmc

reclama prima sementi

reclama sixt

reclama sumi agro

produse MARCOSER

reclama verdon

reclama carmeuse

reclama syngenta

logo AGROPRESS

© AGRO TV 2026 | Toate drepturile rezervate | Este interzisă reproducerea integrală sau parțială, ori distribuirea conținutului, fără menționarea sursei.