SUNT BANI PENTRU SUBVENȚII. AFLĂ CÂND VOR FI PLĂTITE!

Ministrul Agriculturii, Petre Daea, a declarat joi, la Vaslui, că prin schița de rectificare a bugetului, pentru agricultură s-a alocat întreaga sumă în așa fel încât, începând cu data de 16 octombrie, să fie demarată plata în avans a subvențiilor pentru fermieri, iar începând cu 1 decembrie să fie efectuate plățile finale.

„Va fi plătită întreaga sumă în așa fel încât fermierii să aibă banii la timp, când au nevoie să execute lucrările. În agricultură, ce nu poți face astăzi, mâine s-ar putea să fie prea târziu sau prea costisitor, împovărător pentru fermieri”, a precizat Petre Daea.

El a spus că, în această perioadă, lucrătorii de la APIA și din direcțiile agricole sunt în teren pentru efectuarea de verificări, astfel încât sumele să fie acordate cu respectarea legii, dar a subliniat că Agenția de Plăți este o instituție „care trebuie să plătească, nu să controleze”.

Ministrul Agriculturii, Petre Daea, a fost prezent joi, la Vaslui, la deschiderea oficială a celei de-a XV-a ediții a expoziției pentru zootehnie, tehnică agricolă și industrie alimentară Expo Zoo Agroind. Acesta a vizitat standurile celor prezenți la expoziție și a vorbit cu fermierii și producătorii agricoli pentru a le afla nemulțumirile, printre cei care l-au întâmpinat pe ministru numărându-se și Adrian Porumboiu. (Sursa: AGERPRES)

Imaginile folosite sunt pur ilustrative. Unele sunt preluate de pe internet si pot sa nu se identifice cu momentul sau subiectul ori sa nu reflecte exact realitatea articolului.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Cele mai citite articole