Semn de alarmă din partea autorităților: ,,Apa potabilă este pentru consum propriu, nu pentru irigat”

apa potabilă
Sursa imagine: pixabay.com

Autoritățile nu mai știu cum să atragă atenția localnicilor să numai folosească apa potabilă pentru irigație. Aceștia spun că în curând satele vor rămâne fără apă din cauza abuzului de consum. 

„Ne aflăm într-o situație paradoxală. Din punct de vedere comercial, am putea spune că e bine că oamenii irigă, deoarece astfel vindem mai multă apă. Dar, în realitate, noi suntem un furnizor public, iar misiunea noastră este să asigurăm apă pentru populație, nu pentru câmpuri. Oamenii trebuie să aibă apă pentru igiena personală, spălat și gătit. Sunt conștient și de faptul că indiferent cât de politicos le-am cere agricultorilor să nu irige terenurile, ei vor continua această activitate, deoarece de ea depinde traiul lor. O soluție clară la aceste probleme va apărea doar atunci când irigațiile vor putea fi realizate din ape de suprafață. Este un proces birocratic și lent, dar este singura variantă sustenabilă: apa potabilă este o apă tratată, care necesită o calitate superioară față de apa industrială folosită pentru irigații. Cele mai multe sesizări le primim dimineața și seara. Dacă nu se poate evita complet irigarea, cel puțin în aceste intervale ar trebui evitată – și aceasta este rugămintea noastră către fermieri”, a transmis într-un comunicat directorul companiei  Kozsokár Attila HYDROKOV

Picture of Liliana Postica
Liliana Postica

 NOTĂ  Imaginile folosite au caracter ilustrativ. Unele sunt preluate de pe internet si pot sa nu se identifice cu momentul sau subiectul ori sa nu reflecte exact realitatea articolului.

Un răspuns

  1. In statul vecin premierul a anuntat prin televizor utilizarea apelor de suprafata in regim gratis sau utilizare libera pentru irigatii!!! Noi de ce nu facem la fel?

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

 ATENȚIE!   Orice comentariu trebuie aprobat de un moderator, de aceea pot apărea întârzieri în publicarea lor. Ne rezervăm dreptul de a respinge sau a șterge parțial acele comentarii care nu respectă o conduită civilizată sau sunt contrare normelor legale de comunicare în spațiul public.

Cele mai citite în ultimele zile

PUBLICITATE

Banner KWS

© AGRO TV 2025 | Toate drepturile rezervate | Este interzisă reproducerea integrală sau parțială, ori distribuirea conținutului, fără menționarea sursei.