Șeful APIA anunță: Peste 2,7 miliarde EURO au intrat în conturile fermierilor

Stirile Agro TV

Directorul general al Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), Adrian Pintea, a publicat pe pagina sa oficială de facebook un bilanț al activității din ultima perioadă a instituției pe care o conduce.

”Fermierii noștri harnici sunt în toiul executării lucrărilor specifice sezonului, fie că vorbim de însămânțarea sau fertilizarea solului pentru recolte bogate, cultivarea plantelor, sădirea de pomi fructiferi, tăieri de rodire și de formare a coroanelor la pomii tineri. Iar noi continuăm să le oferim întreaga susținere”, a precizat Pintea.

Potrivit șefului APIA, în cursul săptămânii trecute, agenția a autorizat la plată suma de 110,39 milioane euro, pentru 480 de beneficiari ai Măsurii 14 – Campania 2021. Din acest total, 40,89 milioane euro sunt destinate pentru pachetul de bunăstare porcine şi 69,50 milioane de euro, pentru pachetul de bunăstare păsări.

Totodată, APIA a eliberat până acum un număr de 1.733 de adeverințe pentru schemele de plăți directe și 1230 de adeverințe pentru măsurile de mediu şi climă. Adeverințele pot fi solicitate la APIA prin mijloace electronice.

De la debutul campaniei de depunerea a cererilor unice de plată pentru campania 2022, peste 420.000 de fermieri au depus aceste cereri, iar suprafața aplicată depășește 2,6 milioane de hectare.

”Reamintesc celor interesați că mai au timp doar până pe 16 mai 2022 să depună aceste cereri unice! De asemenea, APIA a autorizat la plată începând cu 18 octombrie 2021 și până astăzi, 8 aprile 2022 suma de 2,74 miliarde euro pentru măsurile implementate din FEGA, FEADR și bugetul național”, a mai transmis Adrian Pintea.
Picture of Florentin Iuga
Florentin Iuga

 NOTĂ  Imaginile folosite au caracter ilustrativ. Unele sunt preluate de pe internet si pot sa nu se identifice cu momentul sau subiectul ori sa nu reflecte exact realitatea articolului.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

 ATENȚIE!  orice comentariu trebuie aprobat de un moderator, de aceea pot apărea întârzieri în publicarea lor. Ne rezervăm dreptul de a respinge sau a șterge parțial acele comentarii care nu respectă o conduită civilizată sau sunt contrare normelor legale de comunicare în spațiul public.

  CELE MAI COMENTATE ARTICOLE  

PUBLICITATE

© AGRO TV 2025 | Toate drepturile rezervate | Este interzisă reproducerea integrală sau parțială, ori distribuirea conținutului, fără menționarea sursei.

Hide picture