VIDEO Prețul corect din industria laptelui – Cât costă un cașcaval de calitate

Dreptul nostru de a ști ce mâncăm este încălcat mai ales de marile companii – o spun fermierii care își procesează materia primă, aducând ca argument diferențele uriașe de preț dintre produsele lor și cele făcute industrial. Odată cu aderarea la Uniunea Europeana, standardele pentru rețetele lactatelor procesate au dispărut. Astăzi, fabricile pot scoate pe piață, de exemplu, iaurt sau brânză făcute din lapte praf.

Nicu Bumb, reprezentantul unei firme de procesare a laptelui din Ibănești, a declarat că, din păcate, din cauza sărăciei, românii cumpără orice la preț redus, fără sa fie interesați de calitate sau de cat sunt de sănătoase produsele alimentare ieftine.

Imaginile folosite sunt pur ilustrative. Unele sunt preluate de pe internet si pot sa nu se identifice cu momentul sau subiectul ori sa nu reflecte exact realitatea articolului.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Cele mai citite articole