
PLOILE AU SCUMPIT INTRETINEREA CULTURILOR

S-au bucurat că au scăpat de grindină, dar s-au ales cu boli din cauza ploilor abundente. A fost o primăvară încărcată de precipitații, iar cantitatea de apă căzută în județul Buzău a atins valori record. Pentru a nu-și pierde recoltele, fermierii au acționat deja cu aviotratamente fitosanitare astfel că se așteaptă și la producții pe măsura invesțiilor făcute în întreținere. Primele roade vor fi culese până la finalul acestei luni când pe câmp vor intra combinele la treiratul rapiței și al orzului, înființate în toamnă.

Florentin Iuga
NOTĂ Imaginile folosite au caracter ilustrativ. Unele sunt preluate de pe internet si pot sa nu se identifice cu momentul sau subiectul ori sa nu reflecte exact realitatea articolului.
ATENȚIE! Orice comentariu trebuie aprobat de un moderator, de aceea pot apărea întârzieri în publicarea lor. Ne rezervăm dreptul de a respinge sau a șterge parțial acele comentarii care nu respectă o conduită civilizată sau sunt contrare normelor legale de comunicare în spațiul public.






























