
Meteo: 17 județe sub Cod galben de vijelii și grindină!

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis joi dimineață o avertizare Cod galben de instabilitate atmosferică temporar accentuată, valabilă în intervalul 9 iunie, ora 12.00 – 9 iunie, ora 21.00, în 17 județe.
Potrivit meteorologilor, în intervalul menționat, în Crișana, Maramureș, local în Transilvania, Banat și la munte vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată care se va manifesta prin frecvente descărcări electrice, ploi torențiale, intensificări de scurtă durată ale vântului și, izolat, grindină și vijelii. Cantităţile de apă vor depăşi 20…30 l/mp şi izolat 40 l/mp.
Conform hărții puse la dispoziție de ANM, cele 17 județe vizate de avertizarea Cod galben sunt: Alba, Arad, Argeș, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brașov, Caraș-Severin, Cluj, Gorj, Hunedoara, Maramureș, Mehedinți, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Timișoara și Vâlcea.
Meteorologii avertizează că astfel de manifestări vor fi pe arii restrânse și în restul țării.
Florentin Iuga
NOTĂ Imaginile folosite au caracter ilustrativ. Unele sunt preluate de pe internet si pot sa nu se identifice cu momentul sau subiectul ori sa nu reflecte exact realitatea articolului.
ATENȚIE! Orice comentariu trebuie aprobat de un moderator, de aceea pot apărea întârzieri în publicarea lor. Ne rezervăm dreptul de a respinge sau a șterge parțial acele comentarii care nu respectă o conduită civilizată sau sunt contrare normelor legale de comunicare în spațiul public.































