Lovitură pentru ”vânătorii de subvenții” – Măsura implementată de anul acesta la plățile directe

vanatorii de subventii

Anul 2026 aduce o schimbare importantă în modul de acordare a subvențiilor pentru pășuni și pajiști permanente, una care vizează direct „vânătorii de subvenții” – persoane sau entități care încasau sprijin financiar fără a desfășura efectiv activități de creștere a animalelor.

Potrivit lui George Scarlat, membru al Comisiei de Agricultură din Camera Deputaților, începând cu această campanie, sprijinul pe pășune va fi acordat exclusiv celor care fac dovada clară că dețin animale și desfășoară activități zootehnice. Este un prim pas în combaterea celor care speculau regulamentele APIA pentru a primi bani fără a desfășura activitățile propriu-zise.

”Anul acesta scăpăm de o parte din vânătorii de subvenții, pentru că la închiderea sesiunii trecute am atras atenția că sprijin pe pășune, subvenție pe pășune, vor primi doar cei care au și dețin animale și desfășoară activitatea de creștere a animalelor. APIA lucrează la norme, sper să le finalizeze până la începerea depunerii cererilor și sper că și administrația publică locală să reușească, până la 31 martie, să-și facă partea de acordare a acestor licitații sau contracte crescătorilor de animale, nu doar celor care desfășoară o activitate prin cosirea suprafeței”, a precizat George Scarlat, la AGRO TV, în emisiunea ”Agricultura la Raport”.

Deputatul a subliniat că este important să nu existe confuzii: persoanele care dețin în proprietate pășuni sau pajiști pot desfășura în continuare activități comerciale, inclusiv cosirea și valorificarea fânului către crescători de animale. Restricțiile vizează strict pășunile aflate în proprietatea unităților administrativ-teritoriale, acolo unde, în trecut, au existat numeroase situații în care suprafețele erau concesionate unor beneficiari fără animale, doar pentru încasarea subvenției.

”Să nu se înțeleagă greșit: pentru cei care dețin în proprietate o suprafață de pășune sau pajiște, aceia pot să desfășoare această activitate comercială în urma obținerii fânului pentru comercializare către un crescător de animale. Dar noi vorbim aici de acele suprafețe care sunt deținute de către primării. Nu mai pot fi date celor care nu fac dovada încărcăturii de animale”, a explicat Scarlat.

Măsura este prezentată de autorități ca un pas necesar pentru corectarea unor dezechilibre vechi din sistemul de plăți și pentru direcționarea fondurilor publice către fermierii activi, care contribuie real la producția agricolă și zootehnică. În același timp, schimbarea este așteptată să reducă tensiunile din mediul rural și să asigure un acces mai echitabil la pășuni pentru crescătorii de animale care depind efectiv de aceste suprafețe.

Picture of Ionuț Fîntînă
Ionuț Fîntînă

 NOTĂ  Imaginile folosite au caracter ilustrativ. Unele sunt preluate de pe internet si pot sa nu se identifice cu momentul sau subiectul ori sa nu reflecte exact realitatea articolului.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

 ATENȚIE!   Orice comentariu trebuie aprobat de un moderator, de aceea pot apărea întârzieri în publicarea lor. Ne rezervăm dreptul de a respinge sau a șterge parțial acele comentarii care nu respectă o conduită civilizată sau sunt contrare normelor legale de comunicare în spațiul public.

Cele mai citite în ultimele zile

PUBLICITATE

reclama CLAAS

alcedo

naturevo copfort

reclama Agricover

reclama adama

reclama gratarescu

reclama lidea

reclama sixt

reclama timac agro

reclama natur grup

reclama aisr

reclama Deltateh

reclama corteva

reclama nhr agro partners

reclama fmc

reclama prima sementi

reclama sixt

reclama sumi agro

produse MARCOSER

reclama verdon

reclama carmeuse

reclama syngenta

logo AGROPRESS

© AGRO TV 2026 | Toate drepturile rezervate | Este interzisă reproducerea integrală sau parțială, ori distribuirea conținutului, fără menționarea sursei.