
De la minte la „Inimă de bou” – Cum s-a pierdut brandul unui soi de roșii tipic românesc


Ori una, ori alta! Când ai minte de bou, nu poți avea și „Inimă de bou”. Vorbim aici despre dreptul de utilizare a brandului pentru celebrele roșii mari, aromate, zemoase, dulci și foarte gustoase.
Deși soiul autentic de tomate „Inimă de bou” este cultivat de români din urmă cu mai multe generații, indolența și lipsa de profesionalism – ori, mai pe șleau spus, prostia – a autorităților de la noi au făcut ca statul român să piardă dreptul de a-l cultiva sub această denumire, în favoarea Italiei sau Bulgariei.
Urmăriți întreaga poveste într-un material video marca AgroTV realizat de Marilena Dinu.
Ciprian Voinea
NOTĂ Imaginile folosite au caracter ilustrativ. Unele sunt preluate de pe internet si pot sa nu se identifice cu momentul sau subiectul ori sa nu reflecte exact realitatea articolului.
ATENȚIE! Orice comentariu trebuie aprobat de un moderator, de aceea pot apărea întârzieri în publicarea lor. Ne rezervăm dreptul de a respinge sau a șterge parțial acele comentarii care nu respectă o conduită civilizată sau sunt contrare normelor legale de comunicare în spațiul public.






























