Incendiul de la sfârșitul lunii martie din apropierea Vârfului Istrița a lăsat în urma sa un adevărat pustiu.
În filmulețul de mai jos, preluat de pe pagina de Facebook a unui iubitor al naturii, puteți vedea imagini apocaliptice, filmate cu drona, la câteva zile după stingerea incendiului ce a avut loc pe raza localităților buzoiene Breaza și Pietroasele și care s-a întins până aproape de Vârful Istrița.
[fvplayer id=”15″]
Potrivit reprezentanților ISU Buzău, circa 500 de hectare de vegetație uscată și 56 de hectare de pădure de pin au fost mistuite atunci de flăcări. Pentru stingerea incendiului a fost nevoie de aproape două zile, fiind mobilizați 110 pompieri din trei județe, dar și zeci de jandarmi, voluntari și angajați ai ocolului silvic, în sprijinul cărora au intervenit și Forțele Aeriene Române cu două aeronave Spartan C-27 din cadrul Bazei 90 Otopeni.
Potrivit Romsilva, de la începutul anului și până la finalul lunii martie, peste două mii de hectare de fond forestier au ars în nu mai puțin de 281 de incendii, majoritatea pornite în urma aprinderii necontrolate a miriștilor.
Sursa foto/video: Vali Dabija/Facebook