IDEEA CARE A SCOS DIN SĂRĂCIE UN SAT

În urmă cu 12 ani, la Ciugud, o comună aflată lângă Alba Iulia, zeci de hectare de teren stăteau acoperite de mărăcini. Acum pășunile pe care mai pășteau puținele animale existente în satul Drâmbar a devenit motorul economic al comunei după ce zona a fost transformat într-un „Parc Industrial”.

Jumătate din bugetul anual al comunei Ciugud este colectat doar din taxe și impozite percepute de la investitorii din zona industrială. Un milion de euro intră anual în vistieria comunei de la companiile care și-au dezvoltat afacerile aici, bani care asigură fonduri pentru investiții, dar și cofinanțarea pentru proiecte europene. Din 2005 și până în prezent, în jur de 20 de investitori cu aproape 700 de angajați au cumpărat sau au concesionat teren.

Zona industrială a avut inițial 25 de hectare după care s-a extins și a ajuns la 100 de hectare din care 40 sunt aproape în totalitate ocupate. Din 2005 și până în prezent numărul companiilor a depășit 20, iar cel al salariaților ajunge la aproape 700. Zona este în continuă dezvoltare, interesul fiind din ce în ce mai mare, odată cu începerea construcțiilor la Autostrada Sebeș-Turda care va trece pe lângă aria de dezvoltare și care s-a extins și pe o parte din terenul din zonei industriale.

Anul acesta, alte două companii se vor alătura celor deja existente, fiind pregătite să participe la licitația pentru două parcele.

Companiile interesate că investească la Ciugud au de trecut câteva etape, destul de simple:

– trebuie să cumpere un caiet de sarcini

– să explice în oferta de a participa la licitație –  pentru că orice parcelă este scoasă la licitație publică – ce investiție vor să facă

 – să respecte ceea ce este în caietul de sarcini

 – să nu facă industrie poluantă.

Concesionarea se face pe o perioadă de 49 de ani cu posibilitatea de cumpărare la finalizarea investiției, cu condiția ca sediul social să fie pe raza comunei Ciugud.(Integral pe alba24.ro)

 

Picture of Florentin Iuga
Florentin Iuga

 NOTĂ  Imaginile folosite au caracter ilustrativ. Unele sunt preluate de pe internet si pot sa nu se identifice cu momentul sau subiectul ori sa nu reflecte exact realitatea articolului.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

 ATENȚIE!   Orice comentariu trebuie aprobat de un moderator, de aceea pot apărea întârzieri în publicarea lor. Ne rezervăm dreptul de a respinge sau a șterge parțial acele comentarii care nu respectă o conduită civilizată sau sunt contrare normelor legale de comunicare în spațiul public.

Cele mai citite în ultimele zile

PUBLICITATE

reclama CLAAS

alcedo

naturevo copfort

reclama Agricover

reclama adama

reclama gratarescu

reclama lidea

reclama sixt

reclama timac agro

reclama natur grup

reclama aisr

reclama Deltateh

reclama corteva

reclama nhr agro partners

reclama fmc

reclama prima sementi

reclama sixt

reclama sumi agro

produse MARCOSER

reclama verdon

reclama carmeuse

reclama syngenta

logo AGROPRESS

© AGRO TV 2026 | Toate drepturile rezervate | Este interzisă reproducerea integrală sau parțială, ori distribuirea conținutului, fără menționarea sursei.