
Linia de finanțare DR-14: Câți bani vor primi micii fermieri?


Linia de finanțare DR-14, dedicată fermelor mici, se pregătește de lansare în această primăvară, conform calendarului estimativ publicat de AFIR, însă una dintre cele mai importante necunoscute pentru viitorii beneficiari rămâne valoarea sprijinului financiar. Deși în spațiul public au circulat mai multe variante, cele mai recente informații oficiale par să contureze un scenariu mai rezervat decât cel așteptat de micii fermieri.
Potrivit consultantului în fonduri europene Marian Dumitrache, cea mai sigură referință în acest moment este versiunea actualizată a Planului Strategic PAC 2023–2027, modificată în luna februarie. În acest document, intervenția DR-14 apare cu un sprijin nerambursabil de 50.000 de euro și o cofinanțare de 15%, ceea ce indică direcția probabilă pe care o va urma și ghidul solicitantului.
”Este bine să amintim faptul că Planul Strategic a fost actualizat în luna februarie, iar în această versiune nouă, intervenția DR-14 pentru fermele mici figurează cu un ajutor de 50.000 de euro și cofinanțare de 15%. Fiind cel mai recent document oficial în lipsa ghidului, ar trebui să ne raportăm la aceste valori. Era, într-adevăr, o discuție că ajutorul poate să crească la 75.000 de euro și fără cofinanțare, dar dacă în Planul Strategic avem 50.000 de euro și 15% cofinanțare, înseamnă că și ghidul va merge pe aceeași direcție”, a explicat Marian Dumitrache, la AGRO TV, în emisiunea ”Agricultura la Raport”.
Această clarificare vine în contextul în care, în ultimele luni, s-a discutat despre posibilitatea majorării sprijinului până la 75.000 de euro, fără contribuție proprie. O astfel de variantă ar fi reprezentat un impuls major pentru fermele mici, în special pentru cele care întâmpină dificultăți în asigurarea cofinanțării. Totuși, cel puțin la acest moment, nu există o confirmare oficială în acest sens.
DR-14 este una dintre intervențiile cele mai așteptate din acest exercițiu financiar, fiind gândită pentru consolidarea exploatațiilor deținute de micii fermieri și creșterea viabilității economice a acestora. Sprijinul ar urma să fie utilizat pentru investiții în modernizare, dotări sau dezvoltarea capacităților de producție, în funcție de condițiile finale care vor fi stabilite prin ghid.
Ionuț Fîntînă
NOTĂ Imaginile folosite au caracter ilustrativ. Unele sunt preluate de pe internet si pot sa nu se identifice cu momentul sau subiectul ori sa nu reflecte exact realitatea articolului.
ATENȚIE! Orice comentariu trebuie aprobat de un moderator, de aceea pot apărea întârzieri în publicarea lor. Ne rezervăm dreptul de a respinge sau a șterge parțial acele comentarii care nu respectă o conduită civilizată sau sunt contrare normelor legale de comunicare în spațiul public.































3 comentarii
Eu as achiziționa un tractor cu fonduri europene sa nu dau în tot anul 8000 lei pe lucrari
Tot trebuia românul să-și bage bățul la spițe…de unde bre bani de cofinanțare..? dacă erați conectați la realitatea din România vă venea mintea la cap și lăsați 50.000 fără cofinanțare…lăsați banii ăștia să ajungă și la noi cei de jos..voi sus ați tot halit, ajunge..
Buna ziua! Suntem cu o ferma mica de 40 de vaci, nu ne putem integra in nici un fel de sustinere,ori e varsta, ori e una ori alta ,greu de accesat numai cu consultanti cu taxe destul de mari ,consider ca ar trebuii un mediator la APIA,mai suntem si prea vechi de la infintarea APIA