
Fermierii români, loviți de noi măsuri fiscale de la 1 ianuarie 2026: „Situația va deveni tot mai grea”
Fermierii vor intra, începând cu 1 ianuarie 2026, într-un regim mult mai strict, generat de noile măsuri fiscale care vor modifica substanțial modul în care aceștia își pot desfășura activitatea economică. Noile măsuri fiscale îi vizează în special pe producătorii care comercializează marfă în baza atestatului de producător, iar autoritățile locale vor avea obligația de a transmite trimestrial către ANAF toate evidențele referitoare la volumele și tipurile de vânzări efectuate.
Aceste măsuri fiscale sunt privite cu îngrijorare de specialiști, care atrag atenția că fiscalitatea sporită vine într-un moment în care sectorul agricol se confruntă deja cu presiuni uriașe: secetă repetată, prețuri scăzute la cereale, costuri ridicate cu inputurile și venituri stagnante.
Potrivit noilor reglementări, primăriile vor transmite către ANAF, la fiecare trei luni, situațiile complete privind vânzările realizate de fermieri pe baza atestatelor de producător. Scopul este creșterea transparenței financiare, însă măsura ar putea pune presiune suplimentară pe producătorii agricoli, în special pe cei mici, care nu au capacitate administrativă sau contabilă solidă.
”O să avem o înăsprire a fiscalității pentru fermieri. După cum știm, primăriile vor fi obligate în curând să transmită trimestrial către ANAF situații despre vânzările pe care fermierii le fac în baza atestatului de producător. Toate aceste lucruri ar trebui să-i pună un pic pe gânduri pe fermieri și să se pregătească pentru anul agricol următor, pentru că atunci când sunt afectați de secetă, de prețurile scăzute la vânzarea cerealelor, când toate costurile cresc anual, dar veniturile rămân ca acum 5-10 ani, nu prea au foarte multe variante”, a explicat Marian Dumitrache, consultant pentru accesarea fondurilor europene, în emisiunea ”Agricultura la Raport”.
În acest context dificil, fermierii sunt sfătuiți să se pregătească pentru viitoarele linii de finanțare anunțate pentru decembrie 2025, ianuarie și februarie 2026. Toate programele, indiferent că se adresează fermelor mici, procesării alimentare sau investițiilor în ferme medii și mari, vor veni cu procente de cofinanțare de 15%, 20%, 35% sau chiar mai mari, însă investițiile realizate prin aceste programe pot reprezenta un colac de salvare pentru fermieri.
I-aș sfătui să se gândească la două aspecte. Să se gândească la partea de cofinanțare, pentru că toate programele de finanțare care sunt anunțate acum pentru decembrie, ianuarie și februarie, vin cu o componentă de cofinanțare. De la ferme mici până la procesare alimentară, toate au cofinanțări de 15-20-35%, uneori chiar mai mari de atât. Ar trebui să se gândească că fără investiții, situația va fi din ce în ce mai grea. Trebuie să facă investiții, să își planifice banii și să depună cereri de finanțare”, a subliniat Marian Dumitrache.
Una dintre direcțiile recomandate pentru a diminua riscurile generate de costurile în creștere este investiția în energie pentru autoconsum, prin proiectele finanțate din Fondul de Modernizare. Această opțiune poate reduce semnificativ facturile cu electricitatea, un cost major pentru fermele de cereale, zootehnie sau procesare. O nouă sesiune de depunere a cererilor în acest sens urmează să fie lansată pe parcursul lunii decembrie sau la începutul anului viitor.
Ionuț Fîntînă
NOTĂ Imaginile folosite au caracter ilustrativ. Unele sunt preluate de pe internet si pot sa nu se identifice cu momentul sau subiectul ori sa nu reflecte exact realitatea articolului.
ATENȚIE! Orice comentariu trebuie aprobat de un moderator, de aceea pot apărea întârzieri în publicarea lor. Ne rezervăm dreptul de a respinge sau a șterge parțial acele comentarii care nu respectă o conduită civilizată sau sunt contrare normelor legale de comunicare în spațiul public.































3 comentarii
Si cand incepe plata avans subventii? Ca numai minciuni spuneti!
Dacă ANAF consideră că agricultura individuală este profitabilă,sigur nu a lucrat fizic,nici administrare nu atractiv în acest sector!
Cu investiții proprii pe o durată de N. ani, dacă reușim să ne întreținem familia „decent”, este ok.
Dar, majoritatea nu știm ce este Concediul, responsabilitate și promptitudine în acțiune 24/24h.
Cheltuielile sunt la prețul actual,veniturile sunt similare anilor2010-15, și toate cheltuielile,banii rulați în cheltuieli de producție, întreținere familie, utilități,etc, sunt în beneficiul statului doar din TVA,peste 5000€, și tot mai vor a stoarce pe Agricultori ?
La cele ce se prevăd în viitor,sigur se va renunța la producerea de produse cu scop comercial, și se va reveni la situația secolului 19-20, când se producea pt strict familial!!
A ajuns poporul român să plătească triplu energia electrică, să plătească carburantul de 3,5 ori mai mult decât în SUA? Franța și Austria să exploateze resursele țării care sunt „bun al cetățenilor țării”, conform constituției!
Suntem deja într-o situație similară anului 1907, și curând țara va deveni”Flămânzi ” în atitudine!
Așa că,fiecare ce este plantat într-o funcție exploatatoare, solicitați „Stăpânilor” voștri să plece și să lase liber poporul,sau demisionați toți, și poporul să decidă.
„Fără corupți”!
„Țară suverană, fără Sclavi”!
Trăiască România!
Ai dreptate. Anaful și guvernul vor bani mulți de la talpa țării, adică de la cei care nu au. Eu personal cu circa 20 ha teren arabil după doi ani de secetă sunt pe minus cu cca 100.000 lei. Și vin acum escrocii ăștia ai statului să îmi ceară taxe și impozite noi? Și mărite? Nu au de unde lua. Când am cumpărat sămânța, fertilizanții, pesticidele, utilajele, carburanții, am plătit tva-ul lor jegos. Acum le dau… Vand ce am făcut cu chiu cu vai numai cu banu jos, Liber și Suveran.