
„ESCA” – UNA DINTRE CAUZELE PRINCIPALE ALE DISTRUGERII PLANTATIILOR VITICOLE EUROPENE

Colegii de la Cotidianul agricol informeaza despre aparitia unei noi boli la vita de vie. Se numeste „Esca viței de vie” si apare în urma acţiunii combinate a mai multor micoze lignicole.
Până în prezent, etiologia bolii nu este desluşită cu exactitate, deşi „esca” este considerată a fi una dintre cauzele principale ale declinului plantaţiilor viticole europene. Colega noastra Cristina Ciobanu a studiat chestiunea si vine in fata dumneavoastra cu mai multe detalii. (video)
Florentin Iuga
NOTĂ Imaginile folosite au caracter ilustrativ. Unele sunt preluate de pe internet si pot sa nu se identifice cu momentul sau subiectul ori sa nu reflecte exact realitatea articolului.
ATENȚIE! Orice comentariu trebuie aprobat de un moderator, de aceea pot apărea întârzieri în publicarea lor. Ne rezervăm dreptul de a respinge sau a șterge parțial acele comentarii care nu respectă o conduită civilizată sau sunt contrare normelor legale de comunicare în spațiul public.




























