ANSVSA a bătut palma: Fermierii vor avea un set de condiții privind animalele pentru export!

exporturile de animale, ANSVSA

Fermierii români vor primi un set de condiții pe care trebuie să le îndeplinească animalele pentru export, pentru a putea pregăti în mod adecvat livrările, a anunțat Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA).

Deocamdată măsura se referă la exporturile de animale vii către Algeria și a fost discutată în cadrul întânirii oficiale pe care președintele ANSVSA, dr. Alexandru Bociu, a avut-o joi, 26 iunie 2025, cu Excelența Sa Abdelmadjid Naamoune, Ambasadorul Republicii Algeriene Democratice și Populare, la sediul Ambasadei Algeriei din București.

ANSVSA a bătut palma: Fermierii vor avea un set de condiții privind animalele pentru export! Afaceri ANSVSA
Sursa: ANSVSA

Potrivit reprezentanților ANSVSA, în cadrul întâlnirii, ambasadorul și-a exprimat aprecierea pentru modul în care au decurs operațiunile de încărcare și transport a ovinelor către Algeria, cu ocazia sărbătorii naționale ALH EL AID.

Pentru optimizarea schimburilor comerciale viitoare, președintele ANSVSA a propus elaborarea unui draft de proiect/contract agreat de ambele părți, care să stabilească din timp numărul de animale, rasele, sexul, greutatea și vârsta acestora.

„Scopul este de a permite fermierilor români să se pregătească în mod adecvat, asigurând cerințele tehnice ale partenerilor algerieni”, se arată într-o informare a ANSVSA.

Propunerea a fost salutată de către ambasadorul Algeriei, care a exprimat deschiderea părții algeriene pentru extinderea colaborării comerciale cu România, nu doar în ceea ce privește exportul de ovine vii, ci și în domeniul cărnii (sub formă de carcase) și al produselor cerealiere.

Totodată, discuțiile s-au concentrat pe întărirea relațiilor bilaterale în domeniul sanitar-veterinar și al siguranței alimentelor.

Picture of Ciprian Voinea
Ciprian Voinea

 NOTĂ  Imaginile folosite au caracter ilustrativ. Unele sunt preluate de pe internet si pot sa nu se identifice cu momentul sau subiectul ori sa nu reflecte exact realitatea articolului.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

 ATENȚIE!   Orice comentariu trebuie aprobat de un moderator, de aceea pot apărea întârzieri în publicarea lor. Ne rezervăm dreptul de a respinge sau a șterge parțial acele comentarii care nu respectă o conduită civilizată sau sunt contrare normelor legale de comunicare în spațiul public.

Cele mai citite în ultimele zile

PUBLICITATE

Banner KWS

© AGRO TV 2025 | Toate drepturile rezervate | Este interzisă reproducerea integrală sau parțială, ori distribuirea conținutului, fără menționarea sursei.