ANSVSA FACE LUMINĂ ÎN CAZUL SCANDALULUI CITRICELOR CE CONȚIN IMAZALIL

După ce ANPC a atenționat populația cu privire la citricele conservate cu Imazalil, o substanță deosebit de periculoasă, Autoritatea Naţională Sanitar Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor a ținut să clarifice situația prin intermediul unui comunicat de presă.

Potrivit comunicatului ANSVSA, nivelul maxim admis pentru folosirea Imazalilului la citrice nu a fost depășit.

”În anul 2016 şi în acest an, până în prezent, nu au fost înregistrate depăşiri ale nivelului maxim admis pentru această substanţă în citrice. La această dată, din informaţiile derulate prin SRAAF nu reiese existenţa unui risc pentru sănătatea consumatorilor cu privire la prezenţa imazalilului în citrice”, se arată în comunicatul emis de ANSVSA.

Picture of Florentin Iuga
Florentin Iuga

 NOTĂ  Imaginile folosite au caracter ilustrativ. Unele sunt preluate de pe internet si pot sa nu se identifice cu momentul sau subiectul ori sa nu reflecte exact realitatea articolului.

Un răspuns

  1. Ba nivelul masurat de mine a fost depasit de 37 de ori !!!
    Am facut masuratori la un laborator autorizat !!!
    Rusine criminalilor !!!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

 ATENȚIE!   Orice comentariu trebuie aprobat de un moderator, de aceea pot apărea întârzieri în publicarea lor. Ne rezervăm dreptul de a respinge sau a șterge parțial acele comentarii care nu respectă o conduită civilizată sau sunt contrare normelor legale de comunicare în spațiul public.

Cele mai citite în ultimele zile

PUBLICITATE

Banner KWS

© AGRO TV 2025 | Toate drepturile rezervate | Este interzisă reproducerea integrală sau parțială, ori distribuirea conținutului, fără menționarea sursei.