
A explodat prețul la alimente! Vezi care s-au scumpit cel mai mult!

Prețurile în supermarketuri au explodat în ultima perioadă în urma inflației, iar zahărul și cartofii sunt alimentele care s-au scumpit cel mai mult în ultimul an, conform Institului Național de Statistică.
De la începutul verii, prețul zahărului a fost cu 55% mai mare comparativ cu anul trecut, iar cel al cartofului a urcat aproape de 33%. Legumele și conservele de legume sunt și ele pe lista alimentelor care s-au scumpit cu 31%, iar untul cu 31%.
Totodată, din luna iunie cel mai mult s-a scumpit carnea de porc cu 3,25% şi de vacă cu aproape 2%, conservele şi produsele din peşte cu 1,49% şi berea cu 1,35%.
Însă, pare că prețurile la ulei a scăzut cu 8,17%.
Liliana Postica
NOTĂ Imaginile folosite au caracter ilustrativ. Unele sunt preluate de pe internet si pot sa nu se identifice cu momentul sau subiectul ori sa nu reflecte exact realitatea articolului.
ATENȚIE! Orice comentariu trebuie aprobat de un moderator, de aceea pot apărea întârzieri în publicarea lor. Ne rezervăm dreptul de a respinge sau a șterge parțial acele comentarii care nu respectă o conduită civilizată sau sunt contrare normelor legale de comunicare în spațiul public.

































