
Vremea se mentine frumoasa, cu… ploi in toata tara

Cam asa ar trebui sa sune un titlu de buletin meteo care sa-i multumeasca pe agricultori dar si pe noi, din perspectiva consumatorului, deopotriva. Din pacate, suntem informati aproape constant ca „vremea se mentine frumoasa si insorita pentru aceasta perioada a anului, cu valori termice mai mari cu 6-7 grade fata de media multianuala a lunii…”. Ma gandesc cat de eronata e formularea in contextul transformarilor climatologice si a modului cum ne afecteaza, pe termen mediu si lung, aceste schimbari. Nu am mai vazut o ploaie sanatoasa, am uitat de cand si prevad cum va afecta asta agricultura dar prevad si efectele cumulate, de la o zi la alta, in resursa hidroenergetica.
Irigatiile… parca pornise un program de refacere a retelei nationale acum cativa ani. Sunt si ceva fonduri europene, si ceva scutiri de plata pentru apa utilizata. Lipseste insa viziunea pe termen lung. Mandatele de 4 ani sunt prea scurte ca sa duci la sfarsit un proiect de asemenea amploare. Nici macar nu apuci sa-ti dai seama cine face treaba si cine greseste. Adica poti sa intuiesti dar numai pana vine schimbarea si apar brusc dezvaluiri, acuzatii, contestari…
Sa lasam insa vremurile si sa revenim la vreme. Mi-am adus aminte ca acum vreo 12 ani am urmarit un documentar despre relatia intre activitatea umana si efectul de sera. Se facea predictia degradarii catastrofale a climei in urmatorii ani, in progresie geometrica.
Florentin Iuga
NOTĂ Imaginile folosite au caracter ilustrativ. Unele sunt preluate de pe internet si pot sa nu se identifice cu momentul sau subiectul ori sa nu reflecte exact realitatea articolului.
ATENȚIE! Orice comentariu trebuie aprobat de un moderator, de aceea pot apărea întârzieri în publicarea lor. Ne rezervăm dreptul de a respinge sau a șterge parțial acele comentarii care nu respectă o conduită civilizată sau sunt contrare normelor legale de comunicare în spațiul public.

































