
Achiziție importantă pentru sectorul zootehnic românesc: peste 40.000 de ovine și peste 1.400 de tauri!

Un nou transport de animale românești – 40.600 de ovine și 1.460 de tauri – a plecat vineri din portul Constanța având ca destinație portul algerian Anaba, a anunțat Autoritatea Națională Sanitară Veterinară țo pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA).
„Astăzi, 30 mai 2025, un nou transport semnificativ de ovine și bovine pornește spre Algeria, consolidând parteneriatul economic și sanitar-veterinar de încredere dintre România și statul algerian”, se arată într-o postare pe pagina de Facebook a ANSVSA.
Potrivit reprezentanților autorității sanitar-veterinare animalele au fost îmbarcate și vor fi transportate „în condiții riguroase de siguranță, la bordul unei nave special autorizate”.
Verificările sanitare-veterinare și certificarea lotului de export au fost efectuate de către DSVSA Constanța, iar pe durata transportului, sănătatea animalelor va fi monitorizată permanent de către un medic veterinar oficial român și un medic veterinar din Algeria.
„Implicarea constantă a ANSVSA în acest proces a garantat nu doar respectarea celor mai înalte standarde privind bunăstarea animalelor, ci și continuitatea unei colaborări comerciale de succes”, mai scrie reprezentanții Autorității.
În prezent, se derulează o operațiune de amploare ce vizează exportul a 400.000 de ovine românești în Algeria, în baza unui acord bilateral încheiat între cele două țări.
Acest acord vine după ce, în urma unui prim export realizat în 2024 și a feedbackului excepțional privind calitatea cărnii ovinelor românești, Algeria a decis ca întreg necesarul pentru anul 2025, inclusiv pentru celebrarea sărbătorii Eid el-Adha, să fie acoperit exclusiv din România.
Ciprian Voinea
NOTĂ Imaginile folosite au caracter ilustrativ. Unele sunt preluate de pe internet si pot sa nu se identifice cu momentul sau subiectul ori sa nu reflecte exact realitatea articolului.
ATENȚIE! Orice comentariu trebuie aprobat de un moderator, de aceea pot apărea întârzieri în publicarea lor. Ne rezervăm dreptul de a respinge sau a șterge parțial acele comentarii care nu respectă o conduită civilizată sau sunt contrare normelor legale de comunicare în spațiul public.






























