Fermierii români, în pragul falimentului! La cât se ridică pagubele (VIDEO)

faliment

Femierii români nu au nici anul acesta motive de bucurie. Unii au apucat deja să introducă în hambare recoltele de grâu, orz sau orzoaică, însă producțiile sunt mici, iar pierderile, uriașe, prețul oferit la vânzare fiind unul care îi bagă pe mulți în faliment.

Este și cazul fermierului Vasile Boitoș, din localitatea Gheorghe Doja, județul Ialomița, care spune că la o producție de grâu și orz care abia depășește patru tone la hectar, înregistrează o pagubă de două mii de lei la fiecare hectar lucrat.

Cu alte cuvinte, nu mai poate finanța următoarea campanie agricolă, ceea ce este similar cu falimentul.

Urmăriți mai jos un material video marca AgroTV, realizat de Marius Milea:

Picture of Ciprian Voinea
Ciprian Voinea

 NOTĂ  Imaginile folosite au caracter ilustrativ. Unele sunt preluate de pe internet si pot sa nu se identifice cu momentul sau subiectul ori sa nu reflecte exact realitatea articolului.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

 ATENȚIE!   Orice comentariu trebuie aprobat de un moderator, de aceea pot apărea întârzieri în publicarea lor. Ne rezervăm dreptul de a respinge sau a șterge parțial acele comentarii care nu respectă o conduită civilizată sau sunt contrare normelor legale de comunicare în spațiul public.

Cele mai citite în ultimele zile

PUBLICITATE

reclama CLAAS

alcedo

naturevo copfort

reclama Agricover

reclama adama

reclama gratarescu

reclama lidea

reclama sixt

reclama timac agro

reclama natur grup

reclama aisr

reclama Deltateh

reclama corteva

reclama nhr agro partners

reclama fmc

reclama prima sementi

reclama sixt

reclama sumi agro

produse MARCOSER

reclama verdon

reclama carmeuse

reclama syngenta

logo AGROPRESS

© AGRO TV 2026 | Toate drepturile rezervate | Este interzisă reproducerea integrală sau parțială, ori distribuirea conținutului, fără menționarea sursei.