Când se dă drumul la fonduri europene din PNS – Directorul AFIR a făcut anunțul!

INVESTALIM, plăți compensatorii

Noul Plan Național Strategic (PNS) vine cu diverse oportunități pentru fermierii români în ceea ce privește accesarea de fonduri europene, însă acestea nu vor putea fi aplicate de la începutul anului 2023, anunță directorul general al Agenției pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR), George Chiriță.

În emisiunea ”Agricultura la Raport”, șeful AFIR a prezentat câteva dintre liniile de finanțare care vor putea fi accesate în noua programare financiară.

”Noi suntem implicați în dezvoltarea satului românesc. Oportunitățile pe care Planul Național Strategic (PNS) o să le aducă sunt legate clar de această specificare. Fermierii au în noi un partener care dorește să le ofere sprijin.

Tinerii fermieri beneficiază de finanțare și pentru instalare, și pentru cei deja instalați; procesarea beneficiază de fonduri consistente, 10 milioane de euro fonduri europene nerambursabile pentru fiecare proiect; au fost adăugate domenii noi, cum ar fi hameiul, plantele aromatice și florile, care vor obține bani prin noul PNS. Bineînțeles, va exista și submăsura dedicată utilajelor agricole. Avem o intervenție specială nouă, pentru legume și cartofi, de până la 2 milioane euro per proiect; la fel va fi și în zootehnie.

Sunt multe oportunități. Planul Național Strategic pentru perioada 2023-2027 va fi adoptat în perioada imediat următoare. Ulterior, cu Autoritatea de Management din cadrul ministerului, vom pregăti toate documentele specifice accesării de fonduri europene pentru intervenții în agricultură. Odată cu acest PNS, nu va mai exista denumirea cu care eram obișnuiți de măsură/submăsură, acestea o să fie intervenții”, a precizat George Chiriță pentru AGRO TV.

În ceea ce privește aplicarea PNS, directorul general AFIR a explicat că noile măsuri vor putea fi deschise abia spre sfârșitul anului 2023, odată ce legislația națională și restul detaliilor administrative vor fi puse la punct.

”Cu siguranță, Planul Național Strategic va putea fi aplicabil abia în a doua jumătate a anului viitor, după ce cardul legislativ o să fie viabil. În acest moment, sumele sunt doar la nivel de proiect, o să știm cu siguranță mai multe în viitoarele 6-7 săptămâni”, a mai precizat șeful AFIR, în direct la AGRO TV.

Picture of Ionuț Fîntînă
Ionuț Fîntînă

 NOTĂ  Imaginile folosite au caracter ilustrativ. Unele sunt preluate de pe internet si pot sa nu se identifice cu momentul sau subiectul ori sa nu reflecte exact realitatea articolului.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

 ATENȚIE!   Orice comentariu trebuie aprobat de un moderator, de aceea pot apărea întârzieri în publicarea lor. Ne rezervăm dreptul de a respinge sau a șterge parțial acele comentarii care nu respectă o conduită civilizată sau sunt contrare normelor legale de comunicare în spațiul public.

Cele mai citite în ultimele zile

PUBLICITATE

reclama CLAAS

alcedo

naturevo copfort

reclama Agricover

reclama adama

reclama gratarescu

reclama lidea

reclama sixt

reclama timac agro

reclama natur grup

reclama aisr

reclama Deltateh

reclama corteva

reclama nhr agro partners

reclama fmc

reclama prima sementi

reclama sixt

reclama sumi agro

produse MARCOSER

reclama verdon

reclama carmeuse

reclama syngenta

logo AGROPRESS

© AGRO TV 2026 | Toate drepturile rezervate | Este interzisă reproducerea integrală sau parțială, ori distribuirea conținutului, fără menționarea sursei.