Bulgaria se confrunta cu un nou focar de pesta porcina

pig-4032708_960_720

Recent, în vecinatatea orașului Ruse, în partea de nord-est a Bulgariei, a fost descoperit un nou focar de pestă porcină africană, acesta fiind raportat de către autoritățile bulgare în cursul zilei de 20.07.2019.

Un purtător de cuvânt de la Autoritatea sanitar veterinară din Bulgaria a precizat faptul că porcii aflați pe teritoriul fermei vor fi eutanasiați și, de asemenea, a subliniat posibilitatea de eradicare a tuturor suinelor situate în gospodăriile din zona de carantină de 3 km din jurul satului Nikolovo.

În urma identificării a peste 30 de cazuri de pestă porcină în luna iulie, Bulgaria a implementat măsuri suplimentare pentru a împiedica răspândirea virusului.

Picture of Florentin Iuga
Florentin Iuga

 NOTĂ  Imaginile folosite au caracter ilustrativ. Unele sunt preluate de pe internet si pot sa nu se identifice cu momentul sau subiectul ori sa nu reflecte exact realitatea articolului.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

 ATENȚIE!   Orice comentariu trebuie aprobat de un moderator, de aceea pot apărea întârzieri în publicarea lor. Ne rezervăm dreptul de a respinge sau a șterge parțial acele comentarii care nu respectă o conduită civilizată sau sunt contrare normelor legale de comunicare în spațiul public.

Cele mai citite în ultimele zile

PUBLICITATE

Banner KWS

© AGRO TV 2025 | Toate drepturile rezervate | Este interzisă reproducerea integrală sau parțială, ori distribuirea conținutului, fără menționarea sursei.