SCHEMA DE AJUTOR DE STAT PENTRU REDUCEREA ACCIZEI SI LA MOTORINA UTILIZATA IN ACVACULTURA

În şedinţa de Guvern de săptămâna trecută din data de 20 septembrie 2018 a fost aprobată o hotărâre prin care se instituie o schemă de ajutor de stat pentru reducerea accizei la motorina utilizată în acvacultură. Suma prevăzută pentru reducerea accizei la motorina utilizată în acvacultură pentru perioada 2018-2020 este în valoare de 5.532 mii lei / an. Schema de ajutor de stat reprezintă reducerea accizei, care se acordă sub formă de rambursare, respectiv diferenţa dintre nivelul accizei standard şi nivelul accizei reduse. Beneficiarii schemei sunt întreprinderile mici şi mijlocii care îşi desfăşoară activitatea în producţia, prelucrarea şi comercializarea produselor proprii obţinute din acvacultură. Prin intermediul acestui act normativ se asigură condiţiile pentru diminuarea efectivă a costurilor de producţie, ceea ce stimulează desfăşurarea activităţii de acvacultură în condiţiile concurenţiale de pe piaţa produselor de pește din Uniunea Europeană. În conformitate cu prevederile Regulamentului Comisiei Europene nr. 1388/ 2014 şi cu cele ale Tratatului privind funcţionarea Uniunii Europene, beneficiarii scutirilor sau ai reducerilor fiscale se selectează pe baza unor criterii transparente şi obiective.

Picture of Florentin Iuga
Florentin Iuga

 NOTĂ  Imaginile folosite au caracter ilustrativ. Unele sunt preluate de pe internet si pot sa nu se identifice cu momentul sau subiectul ori sa nu reflecte exact realitatea articolului.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

 ATENȚIE!   Orice comentariu trebuie aprobat de un moderator, de aceea pot apărea întârzieri în publicarea lor. Ne rezervăm dreptul de a respinge sau a șterge parțial acele comentarii care nu respectă o conduită civilizată sau sunt contrare normelor legale de comunicare în spațiul public.

Cele mai citite în ultimele zile

PUBLICITATE

reclama CLAAS

alcedo

naturevo copfort

reclama Agricover

reclama adama

reclama gratarescu

reclama lidea

reclama sixt

reclama timac agro

reclama natur grup

reclama aisr

reclama Deltateh

reclama corteva

reclama nhr agro partners

reclama fmc

reclama prima sementi

reclama sixt

reclama sumi agro

produse MARCOSER

reclama verdon

reclama carmeuse

reclama syngenta

logo AGROPRESS

© AGRO TV 2026 | Toate drepturile rezervate | Este interzisă reproducerea integrală sau parțială, ori distribuirea conținutului, fără menționarea sursei.