
Ministrul Agriculturii prezintă marţi soluţia pentru Camerele Agricole

Şeful MADR a declarat că va merge marți în Comisiile de specialitate din Parlament pentru a le prezenta soluția pe care o agreează și premierul Cioloș, inițiatorul acestui proiect al Camerelor Agricole, încă din perioada în care era ministru al Agriculturii.
„Există două tipuri de Camere Agricole în acest moment, cele plătite de MADR dar care se află la Consiliile Județene și pe care le avem în toate județele și avem acele Camere Agricole private, cele care nu sunt de utilitate publică. Aici sunt mai multe variante și posibilități, iar o variantă pe care o favorizează premierul Cioloș, care a fost ministru al Agriculturii și comisar european pentru Agricultură, și a luat modelul franțuzesc, este cea în care, conform domniei sale, ar trebui să scoatem complet aceste Camere de la Consiliile Județene, să le ducem în sectorul privat și să fie de utilitate publică. Sunt însă o mulțime de dificultăți legate de procesul în sine. Eu nu pot merge la Parlament fără să am un tablou foarte clar cu ce se poate face și cu ce nu. Marți vom discuta și această problemă a Camerelor Agricole”, a mai spus Irimescu. (Sursa: AGERPRES)
Florentin Iuga
NOTĂ Imaginile folosite au caracter ilustrativ. Unele sunt preluate de pe internet si pot sa nu se identifice cu momentul sau subiectul ori sa nu reflecte exact realitatea articolului.
ATENȚIE! Orice comentariu trebuie aprobat de un moderator, de aceea pot apărea întârzieri în publicarea lor. Ne rezervăm dreptul de a respinge sau a șterge parțial acele comentarii care nu respectă o conduită civilizată sau sunt contrare normelor legale de comunicare în spațiul public.






























