Subvențiile restante de la APIA – Cum explică Adrian Pintea întârzierile

Adrian Pintea, subventii APIA, plățile APIA

Pe parcursul campaniei de plată a subvențiilor aferente anului de cerere 2024, în special în ultimele luni, numeroși fermieri s-au plâns de ritmul plăților de la Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA). Aceștia susțin că și-au primit subvențiile mai târziu decât în alți ani, iar unii dintre ei spun că nu și-au primit bani nici acum.

În emisiunea ”Agricultura la Raport”, realizatorul Ovidiu Ghinea a încercat să lămurească această problemă cu secretarul de stat Adrian Pintea, fost director general APIA și responsabil cu activitatea agențiilor care realizează astfel de plăți în cadrul Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR). Iată ce a răspuns reprezentantul MADR:

”Întotdeauna există un decalaj între autorizarea la plată și plata efectivă. În ceea ce privește plățile directe, sau plata pe suprafață așa cum o știu fermierii, aceasta se plătește instant – ce s-a autorizat azi, a doua zi se plătește – pentru că APIA poate să aibă un stoc de bani în cont și întotdeauna solicită ministerului un avans. Dar pentru cererile care sunt autorizate de APIA și plătite de AIFR, aici este un decalaj mai mare.

Luna trecută a fost și o adresă în care s-a specificat că toate plățile, exceptând salariile, se fac după data de 20. APIA, având banii în cont, nu i-a afectat acest lucru, dar celelalte plăți s-au făcut după data de 20. În rest, nu au fost probleme nici la APIA, nici la celelalte instituții, am ținut ritmul și cu plata la motorină, la tomata, sau alte forme de sprijin pe care le acordă ministerul”, a precizat Adrian Pintea, pentru AGRO TV.

Picture of Ionuț Fîntînă
Ionuț Fîntînă

 NOTĂ  Imaginile folosite au caracter ilustrativ. Unele sunt preluate de pe internet si pot sa nu se identifice cu momentul sau subiectul ori sa nu reflecte exact realitatea articolului.

3 comentarii

  1. Sunt un fermier din Maramureș și până în acest moment nu am primit nici o sumă de bani din subvenția pe anul 2024.Lucrătorul APIA care gestioneză dosarul meu spune că cei de la București nu si-au făcut treaba.Atunci eu să înțeleg că sunt neprofesioniști sau rău intenționați?

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

 ATENȚIE!   Orice comentariu trebuie aprobat de un moderator, de aceea pot apărea întârzieri în publicarea lor. Ne rezervăm dreptul de a respinge sau a șterge parțial acele comentarii care nu respectă o conduită civilizată sau sunt contrare normelor legale de comunicare în spațiul public.

Cele mai citite în ultimele zile

PUBLICITATE

reclama CLAAS

alcedo

naturevo copfort

reclama Agricover

reclama corteva

reclama adama

reclama gratarescu

reclama Agroest Muntenia

reclama lidea

reclama vista bank

reclama sixt

reclama timac agro

reclama natur grup

reclama aisr

reclama Deltateh

reclama corteva

reclama nhr agro partners

reclama fmc

reclama prima sementi

reclama sixt

reclama sumi agro

produse MARCOSER

reclama verdon

reclama carmeuse

reclama syngenta

logo AGROPRESS

© AGRO TV 2026 | Toate drepturile rezervate | Este interzisă reproducerea integrală sau parțială, ori distribuirea conținutului, fără menționarea sursei.