Producție mare, profit mic – Cum se descurcă pomicultorii în 2023

productie de prune

O producție bună de prune nu aduce neapărat un profit bun – este lecția învățată anul acesta de pomicultorii din sudul județului Dâmbovița. Aflați în plină perioadă de recoltare, prunii dau roade bogate, cu producții mult mai mari decât în anii trecuți.

Din păcate însă, la acest moment, prunele nu se vând foarte bine, iar producătorii stau zile întregi cu marfa pe stoc, riscând ca aceasta să se strice. Pentru a nu compromite întreaga producție, oamenii sunt nevoiți să vândă prunele la un preț mai mic firmelor de procesare, pentru a fi transformate în gemuri și compoturi.

”Producția este una destul de bună față de cea din anii trecuți, însă nu se vinde. Suntem obligați să o dăm la un preț mai mic, decât să o pierdem. Sunt cheltuieli mari în această perioadă cu forța de muncă. Oameni pentru cules nu mai găsim. Ne descurcam greu și din acest punct de vedere.
 
Sunt prune multe și de calitate, însă nu avem o piață bună de desfacere. Mai mergem și în piețele din alte județe, unde sperăm să vindem mai bine, însă acolo sunt alte cheltuieli. Trebuie să plătim taraba, să ne cazăm și tot așa. E greu”, a precizat un producător din județul Dâmbovița.
Picture of Corvin Dumitrică
Corvin Dumitrică

 NOTĂ  Imaginile folosite au caracter ilustrativ. Unele sunt preluate de pe internet si pot sa nu se identifice cu momentul sau subiectul ori sa nu reflecte exact realitatea articolului.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

 ATENȚIE!   Orice comentariu trebuie aprobat de un moderator, de aceea pot apărea întârzieri în publicarea lor. Ne rezervăm dreptul de a respinge sau a șterge parțial acele comentarii care nu respectă o conduită civilizată sau sunt contrare normelor legale de comunicare în spațiul public.

Cele mai citite în ultimele zile

PUBLICITATE

reclama CLAAS

alcedo

naturevo copfort

reclama Agricover

reclama adama

reclama gratarescu

reclama lidea

reclama sixt

reclama timac agro

reclama natur grup

reclama aisr

reclama Deltateh

reclama corteva

reclama nhr agro partners

reclama fmc

reclama prima sementi

reclama sixt

reclama sumi agro

produse MARCOSER

reclama verdon

reclama carmeuse

reclama syngenta

logo AGROPRESS

© AGRO TV 2026 | Toate drepturile rezervate | Este interzisă reproducerea integrală sau parțială, ori distribuirea conținutului, fără menționarea sursei.