VIDEO Dr. Ing. Horia Ghibu – Cum combatem putregaiul cenușiu la vița de vie

vita de vie tratament pentru fainare cum combatem putregaiul cenusiu, ce faci când se stafidesc strugurii

Alături de mană și făinare, putregaiul cenușiu este considerată una dintre cele mai păguboase boli ale viței de vie. Este un agent patogen polifag care produce pagube însemnate în mai ales în toamnele ploioase, putând să distrugă până la 70-80% din recolta de struguri. Boala poate fi însă tratată, prin aplicarea anumitor substanțe. În materialul video următor, extras din emisiunea ”Ce vor plantele”, Dr. Ing. Horia Ghibu ne arată cum combatem putregaiul cenușiu la vița de vie.

YouTube player

Picture of Florentin Iuga
Florentin Iuga

 NOTĂ  Imaginile folosite au caracter ilustrativ. Unele sunt preluate de pe internet si pot sa nu se identifice cu momentul sau subiectul ori sa nu reflecte exact realitatea articolului.

Pentru a obține informații suplimentare sau pentru a adresa întrebări realizatorilor emisiunii „Ce vor plantele”, folosiți doar adresa de email – cevorplantele@agro-tv.ro

 ATENȚIE!   Orice comentariu trebuie aprobat de un moderator, de aceea pot apărea întârzieri în publicarea lor. Ne rezervăm dreptul de a respinge sau a șterge parțial acele comentarii care nu respectă o conduită civilizată sau sunt contrare normelor legale de comunicare în spațiul public.

Cele mai citite în ultimele zile

PUBLICITATE

reclama CLAAS

alcedo

naturevo copfort

reclama Agricover

reclama adama

reclama gratarescu

reclama lidea

reclama sixt

reclama timac agro

reclama natur grup

reclama aisr

reclama Deltateh

reclama corteva

reclama nhr agro partners

reclama fmc

reclama prima sementi

reclama sixt

reclama sumi agro

produse MARCOSER

reclama verdon

reclama carmeuse

reclama syngenta

logo AGROPRESS

© AGRO TV 2026 | Toate drepturile rezervate | Este interzisă reproducerea integrală sau parțială, ori distribuirea conținutului, fără menționarea sursei.