
VIDEO Măști de protecție produse dintr-o legumă

O legumă cultivată la Stațiunea de Cercetare pentru Legumicultură Buzău ar putea fi utilizată în producția de măști de protecție facială, devenite indispensabile în această pandemie. Ideea aparține cercetătorului Costel Vânătoru, care a propus spre analiză și cercetare lufa cilindrica, o plantă originară din Asia, cunoscută și sub denumirea de burete vegetal.
Din păcate, finanțarea foarte redusă alocată cercetării și-a spus din nou cuvântul, arătând cât de puțin sunt susținute centrele de excelență științifică.

Marilena Dinu
NOTĂ Imaginile folosite au caracter ilustrativ. Unele sunt preluate de pe internet si pot sa nu se identifice cu momentul sau subiectul ori sa nu reflecte exact realitatea articolului.
ATENȚIE! Orice comentariu trebuie aprobat de un moderator, de aceea pot apărea întârzieri în publicarea lor. Ne rezervăm dreptul de a respinge sau a șterge parțial acele comentarii care nu respectă o conduită civilizată sau sunt contrare normelor legale de comunicare în spațiul public.


































