
VIDEO Fermierii cer forta de munca din strainatate

Forța de muncă din agricultură s-a caracterizat în ultimele decenii ca având un nivel ridicat de îmbătrânire și un nivel redus de pregătire profesională. Fermierii spun că, în ultimii cinci ani, salariile s-au dublat, dar, în ciuda acestor creşteri, românii preferă să plece în străinătate. Latifundiarii spun ca avem opțiuni puține cu privire la forța de muncă și indicat ar fi sa căutăm soluții alternative. O rezolvare ar fi sa aducem oameni din alte țări terțe. La aceasta concluzie a ajuns și un fermier din județul Olt, care nu vede cum se poate debloca în cele din urma acest sector economic greu încercat în aceste momente.
Redactor: Marius Milea
Florentin Iuga
NOTĂ Imaginile folosite au caracter ilustrativ. Unele sunt preluate de pe internet si pot sa nu se identifice cu momentul sau subiectul ori sa nu reflecte exact realitatea articolului.
ATENȚIE! Orice comentariu trebuie aprobat de un moderator, de aceea pot apărea întârzieri în publicarea lor. Ne rezervăm dreptul de a respinge sau a șterge parțial acele comentarii care nu respectă o conduită civilizată sau sunt contrare normelor legale de comunicare în spațiul public.

































