160.000 de lei, despăgubiri pentru atacurile urșilor și lupilor!

despăgubiri pentru atacurile urșilor

De la începutul acestui an, Direcția Județeană de Mediu (DJM) Gorj a aprobat acordarea a circa 160.000 de lei drept despăgubiri pentru atacurile urșilor și lupilor asupra animalelor domestice de pe raza județului, se arată într-o informare a instituției dată marți publicității prin intermediul AGERPRES.

„DJM Gorj a emis, de la începutul acestui an, 25 de decizii de acordare de despăgubiri conform Hotărârii nr. 3/2023 privind modalitatea de acordare a despăgubirilor pentru pagubele și/sau daunele produse de speciile de faună de interes cinegetic. Suma totală a despăgubirilor până la această data este de 159.499 lei. Din totalul de 25 de pagube înregistrate în județul Gorj, 23 au fost produse de urși, iar două au fost produse de lupi. Cele mai multe pagube au fost înregistrate în localitățile Padeș, Bumbești Jiu, Novaci și Baia de Fier“, au transmis reprezentanții DJM Gorj.

Potrivit acestora, cea mai mare despăgubire, de 12.600 de lei, a fost acordată unui proprietar de bovine de la la Baia de Fier, ale cărui animale au fost ucise de un urs.

Reprezentanții DJM Gorj atrag atenția că atât constatarea, cât și evaluarea pagubei se fac numai la cererea scrisă a proprietarului păgubit sau a reprezentantului legal al acestuia, depusă și înregistrată la unitatea administrativ-teritorială pe teritoriul căreia s-a produs paguba.

Totodată, cererea trebuie depusă de păgubit în maximum 48 de ore de la constatarea pagubei, urmând ca, în maximum 24 de ore de la înregistrarea cererii, primarul localității respective să convoace comisia de constatare, care se va întruni în maximum 48 de ore de la data transmiterii convocării.

„Din comisiile care constată aceste pagube fac parte, pe lângă funcționarii DJM Gorj, reprezentanți ai Direcției Agricole, ai Direcției Sanitar-Veterinare, ai primăriilor pe raza cărora se constată incidentul, precum și gestionarii fondului cinegetic“, se mai menționează în informarea DJM Gorj. 

Picture of Ciprian Voinea
Ciprian Voinea

 NOTĂ  Imaginile folosite au caracter ilustrativ. Unele sunt preluate de pe internet si pot sa nu se identifice cu momentul sau subiectul ori sa nu reflecte exact realitatea articolului.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

 ATENȚIE!   Orice comentariu trebuie aprobat de un moderator, de aceea pot apărea întârzieri în publicarea lor. Ne rezervăm dreptul de a respinge sau a șterge parțial acele comentarii care nu respectă o conduită civilizată sau sunt contrare normelor legale de comunicare în spațiul public.

Cele mai citite în ultimele zile

PUBLICITATE

Banner KWS

© AGRO TV 2025 | Toate drepturile rezervate | Este interzisă reproducerea integrală sau parțială, ori distribuirea conținutului, fără menționarea sursei.