Finanțările din fonduri europene la AFIR, în cadrul noii programări financiare europene – PS PAC 2023–2027, vor fi reluate abia din toamnă, a anunțat recent directorul general al Agenției pentru Finanțarea Investițiilor Rurale, Adrian Chesnoiu, deși unele linii de finanțare (DR-23 și DR-16) ar fi trebuit, conform promisiunilor, să fie deschise încă din luna iunie.
Motivele au fost unele întemeiate, după cum a explicat Adrian Chesnoiu la AgroTV, însă amânarea lansării respectivelor linii de finanțare a creat numeroase nemulțumiri în rândul fermierilor care așteptau cu sufletul la gură să acceseze respectivele fonduri europene la AFIR.
„Ghidurile și punctajele și condițiile de accesare au deja validate în comitetele de monitorizare, deci mari schimbări n-ar mai trebui să intervină asupra ghidurilor deja publicate, astfel încât ei să aibă timp să se pregătească, urmând ca lansarea sessiunii să o anunțăm cu două săptămâni înainte”, a precizat Adrian Chesnoiu pentru AgroTV, în urmă cu două săptămâni.
Evident însă că, până nu vor vedea stabilite concret noile termene de lansare a celor patru intervenții anunțate pentru la toamnă – DR-12, DR-14, DR-16 și DR-23 – presiunea din partea fermierilor este una mare.
O presiune pe care reprezentanții AFIR încearcă să o ușureze prin prezentarea unui bilanț al finanțărilor din fonduri europene realizate până acum în cadrul noii programări financiare europene – PS PAC 2023–2027.
„Ce se întâmplă la AFIR? Performanță reală, contract cu contract. Peste 4.600 de contracte semnate deja în cadrul noii programări financiare europene – PS PAC 2023–2027! Valoarea totală a proiectelor contractate depășește 1,3 miliarde de euro. Nu promisiuni. Fapte.
- Tinerii fermieri – 3.493 contracte pentru 245 milioane euro;
- Drumuri rurale – 205 contracte pentru 201 milioane euro;
- Zootehnie – 162 contracte pentru 159 milioane euro;
- Pomicultură – 150 contracte pentru 103 milioane euro;
- Irigații – 115 contracte pentru 172 milioane euro;
- Acces agricol – 100 contracte pentru 98 milioane euro;
- Peste 300 de milioane de euro contractate pentru procesare și LEADER.
Proiecte semnate. Investiții pornite. Bani care intră în economie și rămân în comunități.
La AFIR, nu ne măsurăm în vorbe. Ne măsurăm în contracte semnate și lucruri puse în mișcare”, este mesajul transmis fermierilor pe pagina de FaceBook a instituției.