Centrele de sacrificare pentru micii fermieri

Zootehnistii sustin si incearca in continuare sa promoveze ideea crearii centrelor de sacrificare.
piggy-1607298_1280
Centrele ar putea face ca cererea de carne de oaie si de bovine sa creasca, ceea ce ar incuraja si cresterea acestor efective.In tari ca Germania si Austria, exista aceste centre si functioneaza foarte bine.

Interesele celor care au investit in marile abatoare au facut ca micii fermeri sa nu aiba alternativa pentru sacrificarea animalelor. Aparitia centrelor de sacrificare ar putea avea ca efect scaderea preturilor, diversificarea ofertei de carne de la micii fermieri si mai ales disparitia sacrificarii pe marginea soselei.

Picture of Florentin Iuga
Florentin Iuga

 NOTĂ  Imaginile folosite au caracter ilustrativ. Unele sunt preluate de pe internet si pot sa nu se identifice cu momentul sau subiectul ori sa nu reflecte exact realitatea articolului.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

 ATENȚIE!   Orice comentariu trebuie aprobat de un moderator, de aceea pot apărea întârzieri în publicarea lor. Ne rezervăm dreptul de a respinge sau a șterge parțial acele comentarii care nu respectă o conduită civilizată sau sunt contrare normelor legale de comunicare în spațiul public.

Cele mai citite în ultimele zile

PUBLICITATE

  • Banner KWS

  • © AGRO TV 2025 | Toate drepturile rezervate | Este interzisă reproducerea integrală sau parțială, ori distribuirea conținutului, fără menționarea sursei.